Jdi na obsah Jdi na menu
 


UDĚLENÍ PERUÁNSKÉHO ŘÁDU

14. 10. 2019

Vysoké peruánské státní vyznamenání pro Otto Horského.

Základní informace.

Dne 19 září 2019  obdržel  Ing. Otto Horský, CSc, peruánské státní vyznamenání, Řád „José Gregorio Paz Soldán, Za zásluhy v diplomatické službě Peru“, v hodnosti Comendador (Komtur), jímž byl oceněn za velký přínos pro kulturní, vědeckou a ekonomickou propagaci Peru v České republice. Toto vysoké státní vyznamenání udílí peruánský stát občanům Peru nebo jiných zemí, kteří se vyznamenali svými zásluhami v diplomatické službě nebo přispěli k rozvoji zahraniční politiky Peru. Uvedený řád mu předala velvyslankyně Peru J.E. Liliana de Olarte de Torres Muga během recepce, pořádané na jeho počest  v rezidenci peruánského velvyslanectví. Této akce se zůčastnili velvyslanci a přátelé některých latinsko-amerických zemí, významní latino-amerikanisté a peruanisté a přátelé a příbuzní Otto Horského.

Toto nejvyšší státní vyznamenání udělené Ministerstvem zahraničních věcí Peru, pojmenované po významném peruánském diplomatovi, bylo uděleno renomovanému českému inženýrskému geologovi, který se v Peru podílel  na rozšíření energetického potenciálu vodní elektrárny Machu Picchu, měl na starosti geotechnické studie umožňující výstavbu dalšího stupně vodní elektrárny Mantaro, podílel  se na vypracování projektu průzkumných geotechnických  prací pro vodní elektrárnu El Sheque  a v roce 2004 se zůčastnil expedice Titicaca, která vyústila v důkladný historicko-geografický a geologický popis peruánského altiplana. Velvyslankyně Peru v České republice ve svém projevu mimo jiné uvedla:

„Dnes je slavnostní den, výjimečný tím, že mám tu čest předat řád za zásluhy v diplomatické službě Peru José Gregorio Paz Soldán, v hodnost komtur, panu doktoru Otto Horskému. Jak všichni víme, kromě významné akademické činnosti, stejně jako v jeho činnosti profesní, pan doktor Horský vyvíjel rozličné snahy k posílení bilaterálních vztahů mezi Peru a Českou republikou, a to v různých odvětvích. Považuji za správné uznání jeho cílevědomé práce, která přispěla a nadále přispívá k šíření kulturních, vědeckých a ekonomických hodnot mezi Peru a Českou republikou. I to je důvodem, pro něž jsem hrdá na to, že mohu doktoru Otto Horskému předat řád José Gregorio Paz Soldán, který vznikl 31. srpna 2004, jako nejvyšší uznání udělované Ministerstvem zahraničních věcí Peru, a který nese jméno významného peruánského diplomata, který založil diplomatickou službu a třikrát po sobě vykonával funkci ministra zahraničních věcí. Doktor Horský za uplynulých padesát let kontaktů a spolupráce mnohokrát navštívil moji zemi, realizoval mnoho studií a terénních geotechnických  průzkumných prací jako inženýrský geolog  a zanechal za sebou několik velmi užitečných knih o jezeře Titicaca a o celém regionu Puno a o Peru všeobecně. Nepochybně přispěl k úspěšné zahraniční politice a k prohloubení  dvoustranných vztahů mezi Peru a Českou  republikou. Přispěl ke zvýšení znalostí o Peru v oblasti kulturní, vědecké a ekonomické.“

Dále zdůraznila,  že Otto Horský v Peru nejen studoval otázky týkající se životního prostředí a vodohospodřských a energetckých projektů, ale také se podílel na významných stavbách, která jsou dnes v Peru realitou..

Po předání řádu a doprovodného jmenovacího diplomu a dekretu se ujal slova nositel řádu Otto Horský: Mimo jiné ve svém projevu uvedl:

„Je pro mě velkou ctí získat toto vysoké peruánské státní vyznamenání, Řád „Za zásluhy v diplomatické službě Peru José Gregorio Paz Soldán“. Vyjadřuji vděčnost vládě Peru za toto  uznání, které jsem dnes získal. Znamená pro mě jisté morální povzbuzení a uspokojení, že moje úsilí nebylo marné.Nyní  na mě spočívá hodně zodpovědnosti a jsem si jist, že dostojím všemu, co se ode mne očekává. Můžete si být jisti, že vaši důvěru nezklamu.“

 diploma-orden.jpg

 

Fotografías:

http://cesta.lat/wp-content/uploads/2019/09/70322508_2525187694239739_3553589965717766144_n-1.jpg

Velvyslankyně Peru, J.E. Liliana de Olarte de Torres Muga a Otto Horský po udělení Řádu José Gregorio Paz Soldán a jmenovacího diplomu. Peruánská rezidence, 19.9.2019.

https://horsky.estranky.cz/img/original/212/spolecna-fotografie-z-udeleni-radu-19.9.2019.jpg

Větší část účastníků slavnostní recepce, vedle Horského vlevo velvyslanci Brazílie a Argentiny, vpravo jeho manželka Marie, vedle ní vpravo velvyslankyně Peru J.E. Liliana de Olarte de Torres Muga a velvyslanec Kuby. Zcala vpravo velvyslanecký rada, ministr Oscar Paredes Loza. Vpravo nad velvyslankyní Peru dcera Viola Horská.

 

velvyslanci-detail.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Zleva: Otto Horský s velvyslanci Argentiny, Peru, Brazílie a Kuby před peruánskou rezidencí. 19.9.2019

https://img.radio.cz/J0B0c_sWhE_qgT2efEov4XBH3AM=/fit-in/1800x1800/1569243894__pictures/r/lidi/es/horsky_otto.jpg

 

Při interview pro Radio Praha, zahraniční vysílání. Rozhovor s Otto Horským vedl uznávaný argentinský spisovatel a básník, autor několika bestsellerů, t.č. žijící v Praze a spolupracující ze zahraničním vysíláním pro latinsko-americké země, Juan Pablo Bertazza, jenž je současně autorem fotografie. Na zahradě peruánské rezidence, 19.9.2019

emb.-liliana-olarte--otto-horsky-y-su-esposa-maria.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

S peruánskou velvyslankyní J.E. Lilianou de Torres Muga a manželkou Marií. 19.9.2019

pred-slavnostnim-dortem-s-fotografii-otto.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Před slavnostním dortem s maželkou Marií.

Na zdraví pisco sourem. Na stole překvapení, dort s blahopřáním a s vlajkami obou zemí.

Použité zdroje:

https://www.radio.cz/es/rubrica/notas/otto-horsky-una-vida-al-servicio-de-la-ciencia-y-el-progreso

https://www.radio.cz/mp3/podcast/es/notas/otto-horsky-una-vida-al-servicio-de-la-ciencia-y-el-progreso.mp3